Początek fascynacji Japonią wziął się z książek, filmów - wtedy jeszcze Akira Kurosawy, korespondencji młodzieżowej z Japończykami i ze zwykłej ciekawości świata. Japonia zainteresowała mnie jednak do takiego stopnia, że z ogromnymi trudnościami, udało się odwiedzić ten kraj w 1979 roku. Wtedy przypominało to wyprawę na Księżyc. Największą przeszkodą był brak funduszy, ale nie brakowało i innych, jak trudności z wizą, podróżowaniem po ZSRR itd. W końcu, z plecakiem, przez Chabarowsk, Nahodkę dotarłem małym stateczkiem do portu w Yokohamie. Stać mnie było na zaledwie 7-dniowy pobyt, ale było warto! I ta fascynacja już została. W wyniku różnych szczęśliwych zbiegów okoliczności udało mi się poznać Azję dość dobrze, ale Japonia stanowi miejsce bardzo szczególne. 
Ta dziewczyna ma szczególny udział w mojej miłości do Japonii. Nigdy się z nią nie spotkałem, ale dzięki niej poznawałem pierwsze japońskie słowa i oglądałem pierwsze zdjęcia z Japonii.

onas1

Wtedy nosiła nazwisko Itsuneko Watanabe. A później wydorośliśmy.
Zakładając tę stronę internetową chciałbym się podzielić wrażeniami, zachęcić do poznawania tego pięknego kraju oraz zachęcić do bliższej znajomości z fantastyczną japońską kulturą i historią.
Przez wiele lat kolekcjonowałem różne przedmioty z Japonii, a teraz nadszedł czas, by część tej kolekcji sprzedać. Znakomita większość oferowanych na tej stronie przedmiotów jest w jednym, jedynym egzemplarzu. Wszystkie (o ile nie podano dodatkowej informacji) pochodzą z Japonii.
Szczególnymi przedmiotami są oryginalne miecze samurajskie. Część moich przyjaciół-kolekcjonerów broni japońskiej, dowiedziawszy się o moim zamiarze założenia strony internetowej, zaoferowała do sprzedaży miecze z własnych kolekcji. Jeśli zajdą takie przypadki, będzie to zaznaczone jako miecz w konsygnacji.
W lipcu 2002, nakładem Domu Wydawniczego BELLONA, ukazała się moja książka pt. Miecze samurajskie - Nihonto. Zawiera podstawy wiedzy o mieczach japońskich, liczne zdjęcia, rysunki i dużą część historii Japonii w kontekście rozwoju mieczy japońskich. 
Jest pierwszą polska książką o mieczach japońskich. W wyniku fortunnego zbiegu okoliczności, została ona wręczona Cesarzowi Japonii, Akihito, 9 lipca 2002 r., w czasie uroczystej kolacji wydanej przez Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego w Warszawie, jako przykład zainteresowania polskiego społeczeństwa kulturą Japonii.
Nie mam dowodów, ale podobno i sam Pan Prezydent książkę przeczytał.
Swoją wiedzę na temat mieczy zdobywam na wszelkie sposoby. Najlepszym są wizyty w Japonii i rozmowy ze znawcami, ponadto czasochłonne i żmudne studiowanie literatury zarówno angielskojęzycznej jak i japońskiej. Dysponuję bardzo poważną biblioteką na ten temat, chociaż jak stale podkreślam, nie ma człowieka na świecie, który wiedziałby na temat mieczy japońskich wszystko. W porównaniu ze znawcami japońskimi, moja wiedza jest bardzo skromna i poznanie "początku" jedynie zachęca mnie do dalszych studiów i dzielenia się tą wiedzą w Polsce. Mogę zapewnić, że wszystko co przedstawiam na swojej stronie internetowej zostało kilkakrotnie sprawdzone i moja wiedza została potwierdzona przez uznane autorytety japońskie.
W książce zamieściłem adres internetowy mojej strony oraz adres e-mailowy. Korespondencja z Czytelnikami będzie stanowiła zachętę do dalszych publikacji na ten temat.
Życzliwie i zachęcająco,
Henryk Socha

onas2

onas3