Katana

 

Czytaj więcej: Shinshinto 1

 

Mei Mumei (KANETSUNE)
Hamon
Hada
Wymiary [cm]
• Całkowita długość
• Długość ostrza
• Szerokość przy habaki
• Krzywizna 1,9

 

Czytaj więcej: Shinshinto 1

Grudzień 2012. Oferta nieaktualna. Tylko do oglądania. Katana okresu Shinshinto. Niesygnowana. Certyfikat NTHK przypisuje wykonanie miecznikowi KANETSUNE ze szkoły Noshu Seki, w okresie Kwansei (1789 rok). Miecz jest w stanie idealnym. Poza pochwą shirasaya, ma pełną oprawę Koshirae z bardzo wartościowymi elementami wykonanymi z shakudo. Tsuba żelazna ze szkoły Shoami. Ten egzemplarz jest mieczem o gabarytach przekraczajacych standardy. Ostrze 69,4 cm jest potężne a szerokość 3,0 cm przy Habaki jest bardzo solidna. W trzpieniu (nakago) są aż cztery otwory Mekugi-ana, co jest bardzo cenione przez japońskich specjalistów, jako dowód zmiany opraw i starości, a także aktywności miecza. Jeden z otworów jest zaczopowany. Miecze wykuwane w Seki należały do bardzo znanego i cenionego źródła kowalstwa, porównywalnego (chociaż stojącego niżej) z takimi ośrodkami jak prowincja Bizen czy Hizen. Ten miecz z pewnością stanowi przykład pracy doskonałej. Nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych czy naprawczych. Nie odpowiadamy na anonimową korespondencję.

 

 

Mei -
Hamon
Hada
Wymiary [cm]
• Całkowita długość
• Długość ostrza
• Szerokość przy habaki
• Krzywizna -

 

 

Długość samego nakago wynosi 21,5 cm. W Japonii kawałki starych mieczy są również sprzedawane bo mają szerokie zastosowanie. Niektórzy praktykują na nich swoje umiejętności szlifierskie, inni przerabiają je na noże do rozcinania papieru itd. Najważniejsze jest to, że materiałem wyjściowym jest kute kilkusetletnie żelazo z którym można zrobić wszystko. Ostrza zostało prawie 17 cm, a to już może być dobra namiastka tanto. Z przyczyn oczywistych znaczną część ceny stanowią koszty przesłania takiego kawałka z Japonii do Polski.

 

Czytaj więcej: Wojskowa lornetka polowa

 

Mei  
Hamon
Hada
Wymiary [cm]
• Całkowita długość
• Długość ostrza
• Szerokość przy habaki
• Krzywizna  

 

Czytaj więcej: Wojskowa lornetka polowa

Japońska wojskowa lornetka polowa wyprodukowana w 1975 roku. Był to czas kiedy do najlepszych wyrobów stosowano najwyższej jakości optykę wykonaną ze szkła, a nie nowoczesnych plastików. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego ta lornetka jest nie tylko nadal przedmiotem użytkowym, ale również ma cechy zabytku. Jak precyzyjny jest to przedmiot świadczy 3-stronicowy certyfikat jakości w którym umieszczono wszystkie specjalistyczne dane. Powiększenie 7-krotne, co oznacza, że odległość 1000 metrów jest widoczna tak, jak 117 metrów przy oglądalności gołym okiem. Średnica 50 mm oznacza dość szeroki kąt widzenia. Szkła lornetki są napylone złotym proszkiem. Niestety, nie wiem jaki ma to wpływ na jakość, ale gdyby to jakość pogarszało, a nie poprawiało, to prawdopodobnie nie byłoby stosowane. Stan zachowania jest idealny, zbliżony do nieużywanego. Lornetka jest wyposażona w kompas oraz gniazdo do mocowania na zwykłym statywie. Całość mieści się w twardej torbie-futerale. Zabezpiecza przed uszkodzeniem i stanowi wygodne rozwiązanie w czasie transportu. Polecam nie tylko dla miłośników japoników, ale również myśliwych, osób zajmujących się strzelectwem itd. Przedmiot w Polsce niespotykany. Lornetka pochodzi z prywatnej kolekcji.

 

Czytaj więcej: Katana KANESADA-nieaktualne

 

Mei KANESADA
Hamon
Hada
Wymiary [cm]
• Całkowita długość
• Długość ostrza
• Szerokość przy habaki
• Krzywizna 1,7

 

Czytaj więcej: Katana KANESADA-nieaktualne

Katana sygnowana : KANESADA. Miecz kategorii Shinto, wykonany w końcu 17 wieku. Według oceny organizacji, która wystawiła Certyfikat (Bijutsu Nihonto Hozon Shinsakai), miecz wykonany przez Kanesadę ok. 1680 roku. Konstrukcja głowni: shinogi zukuri. Stan zachowania głowni w najwyższej jakości. W pełni szlifowany, bez żadnych uszkodzeń. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała oprawa miecza. Pochwa pokryta laką w dwóch kolorach rzadko spotykana). Tsuba wykonana z miedzi, pokryta nacięciami wzorowanymi na yasurime, jak na trzpieniach. Oryginalny komplet fuchi i kashira z identycznymi elementami dekoracyjnymi. Miecz ma pełną oprawę oraz pochwę dodatkową z drewna magnolii (shira-saya). Certyfikat Bijutsu Nihonto Hozon Shinsakai.

 

 

Mei Bingo Mihara ju Masaiye
Hamon
Hada
Wymiary [cm]
• Całkowita długość
• Długość ostrza
• Szerokość przy habaki
• Krzywizna -

 

Czytaj więcej: Naginata Mihara Czytaj więcej: Naginata Mihara Czytaj więcej: Naginata Mihara
Czytaj więcej: Naginata Mihara Czytaj więcej: Naginata Mihara Czytaj więcej: Naginata Mihara
Czytaj więcej: Naginata Mihara Czytaj więcej: Naginata Mihara  

 

 

Naginata wykuta przez miecznika Masaie (Masaiye) ze szkoły Mihara. Mihara den została założona na początku XIV wieku, w prowincji Bingo, przez miecznika Masaie. Inni prominentni mistrzowie tej szkoły to Masanobu, Masanori, Masamori, Masachika oraz wymieniony już Masaie. Ten ostatni założył ród, który kuł miecze do końca ery Edo. Szkoła Mihara podtrzymywała tradycję Yamato, która należała do Gokaden (szkoły Pięciu Tradycji). Oferowana naginata została wykuta w końcowym okresie Edo, na przełomie XVIII i XIX wieku. Głownia jest w doskonałym stanie. Hada itame, aksamitna z matowym połyskiem.Hamon zawiera ko-nie, ko-ashi, sunagashi. Boshi w kształcie ko-maru. Po obu stronach głowni znajdują się, wypełnione czerwoną laką, typowe strudziny zwane naginata hi. Naginata ma dwie pochwy: białą pochwę, shirasaya oraz pełną, bojową oprawę Koshirae. Pełna Koshirae ma długość 2,35 metra i liczy sobie ok. 200 lat. Wydaje się, że to pierwsza oprawa tej broni i nigdy nie była zmieniana. Żelazny trzewik do przebijania zbroi w stanie doskonałym, silnie oprawiony na końcu drzewca. Pomimo tego, że naginaty były kute przez całe wieki, do dzisiejszych czasów przetrwała ich znacznie mniejsza ilość niż mieczy. Szczególną rzadkością są naginaty w dobrym stanie i kompletnych oprawach. Bardzo piękny egzemplarz niezwykle skutecznej broni samurajskiej. Nie odpowiadamy na anonimową korespondencję.