Artykuł dostępny jedynie na tej stronie ArtJapan, lipiec 2004


Jak już większość Czytelników tej strony wie, sageo pełniło na mieczu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również bardzo praktyczną. Służyło do przewiązania wokół ciała i mimo, że miecz włożony za szeroki pas kimona (obi) był dobrze chroniony, to sageo było dodatkowym zabezpieczeniem. Podobnie jak wiele innych detali miecza było wytwarzanych przez wyspecjalizowanych artystów, tak i sageo jest oddzielnym przykładem sztuki, tym razem, sztuki tkackiej. Takich splotów, jakie stosują Japończycy nie można znaleźć właściwie nigdzie na świecie. Wielokrotne próby znalezienia zamienników, zarówno w Polsce jak i w tanich Chinach, tudzież krajach ościennych nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Teoretycznie każdy sznurek może pełnić funkcje sageo, ale japońskie sageo jest unikalne. W Japonii stosuje się wiele różnych splotów, ale dwa najpopularniejsze przedstawiam poniżej.

1Widoczny na powyższym zdjęciu splot nosi nazwę Kakucho. To drobny, ścisły splot, o prawie gładkiej fakturze powierzchni. Poniżej jeszcze jeden przykład.

2.jpg
Drugi bardzo popularny splot nosi nazwę Shigeuchi. Na zdjęciach poniżej.

3.jpg
Wzory centkowane mogą być stosowane w obu rodzajach, ale najczęściej cętki stosuje się w Shigeuchi.

4.jpg

5.jpg

W zależności od długości miecza, a więc w zależności od długości pochwy stosuje się różnej długości sageo. Od wszystkiego są wyjątki, ale podstawowy podział wygląda następująco:
Dla mieczy Katana
- extra długość 2,20 metra
- standardowa długość 1,80 metra
Dla mieczy Wakizashi
- standardowa długość 1,22 metra
Dla mieczy Tanto
- standardowa długość 1,02 metra

Kolory nie miały zasadniczego znaczenia, ale często zwracano na to uwagę. Tradycyjnym kolorem samurajów jest kolor fioletowy. Jednak gdy oprawa miecza miała dużo złoceń wybierano sageo ze nicią w kolorze złotym. Często również kolor sageo dobierano do koloru odzieży.
Zakres cen, po jakich oferowane są sageo jest bardzo duży. Cena zależy przede wszystkim od tego czy sageo zostało wykonane ręcznie czy maszynowo, zależy od rodzaju materiału (bawełna, jedwab, mieszanki obu tych materiałów), długości. Jeśli sageo zostało wykonane ręcznie przez uznanego mistrza tkackiego może kosztować nawet kilkaset dolarów.
Sageo oferowane na tej stronie internetowej to najwyższa jakość z dolnych przedziałów cenowych. Najdroższe kosztuje 120 PLN, a więc do górnych poziomów jeszcze bardzo daleko. Jak w prawie wszystkich dziedzinach, i tu występują elementy mody, snobizmu czy chęć pokazania zasobności kieszeni. Wydaje się jednak, że biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki wpływ wyglądu sageo na ogólną prezencję miecza, nie warto szukać drogich i nadzwyczajnych wyrobów.

/-/ Henryk Socha

6.jpg


7.jpg