Artykul dostepny jedynie na tej stronie ArtJapan, czerwiec 2014.

 


 

Katalogi DAI TOKEN ICHI

Już nawet średniozaawansowani miłośnicy mieczy japońskich wiedzą, że raz do roku w Tokio odbywają się targi mieczy i akcesoriów, pod nazwą DAI TOKEN ICHI. Miecze, zarówno antyczne, jak i wykute współcześnie prezentuje blisko stu wystawców. Są takie firmy, których oferta jest bardzo szeroka, ale są i tacy, którzy specjalizują się bardzo wąsko, np. tylko tsuby, albo specjalne szafy na miecze, zamykane na zamki szyfrowe. Na tych targach dostępne jest prawie wszystko. Od mieczy antycznych (które są drogie), poprzez miecze Gendaito i robione współcześnie (Shinsakuto), aż po duży wybór mieczy z okresu II wojny światowej, wykonanych maszynowo. Te ostatnie zwykle w granicach ok. 2.000 $. Przy okazji targów jest zawsze wydawany doskonałej jakości Katalog, który oczywiście nie prezentuje wszystkich eksponatów.

 

 b_520_418_16777215_00_images_stories_TRESC_ARTYKULY_Dai_Token_1.JPG

 Katalog to książka o wymiarach 18 x 26 cm, na kredowym papierze, ze zdjęciami mieczy w doskonałej jakości. Zwykle na jednej stronie jest jeden miecz (3 zdjęcia). Przy objętości Katalogu ok. 180 stron można zobaczyć 150 – 200 eksponatów. Osobiście za największą zaletę tych Katalogów uważam fakt, że pokazują miecze, które można kupić. Nie jakieś miecze z muzeum, które można jedynie zobaczyć w gablotach, a prawdziwe samurajskie zabytki, których coraz mniej, ale jeszcze są. Jest to również wspaniały materiał porównawczy, jeśli badamy sygnatury mieczy. Wszystko jedno czy własnych, czy należących do innych kolekcjonerów. Jeśli miecz ma certyfikat którejś z organizacji japońskich, takie porównywanie nie jest konieczne. Ale w przypadku braku certyfikatu, takie poszukiwania to prawdziwa przyjemność. Poza badaniem sygnatur możemy również zapoznać się ze szczegółami mieczy niepodpisanych, ale ponieważ znakomita większość (99 %) ma certyfikaty z przypisanym wykonawcą, to nawet mając miecz niesygnowany możemy poszukać zbieżności z tym, co znajdziemy w katalogach. Jeśli nie ma się innej literatury, to te Katalogi są bezcenne, a trzeba dodać, że jest ich w Polsce bardzo niewiele.

b_520_383_16777215_00_images_stories_TRESC_ARTYKULY_Dai_Token_2.JPG

 

Na zdjęciu można zobaczyć Katalogi, które oferuję do sprzedaży. Ich cena to 120 zł za sztukę (+ koszt wysyłki 10 zł, pocztą poleconą, priorytetową). Wszystkie są w idealnym stanie. Można je kupić wszystkie, lub wybrać sobie rok. Jest to wydawnictwo, które nigdy się nie dezaktualizuje, bo to właściwie album z mieczami lub innymi antykami jak tuby, hełmy, zbroje itd. Wszystkie roczniki są tylko w 1 egzemplarzu.

/-/ Henryk Socha